Идва 3-ти декември – Международният ден на хората с увреждания и организациите от движението за независим живот отново ще поставим фокуса върху правата, а не върху безсмисления поздрав към хората, само защото имат увреждане. Сега ще наблегнем върху нарушените права на жените с увреждания в и извън институциите, като част от проекта ни „Невидимата сила – Жени с увреждания с права”.
Не казваме, че днес съществуват закони и нормативни документи, които отнемат права на граждани в България. Напротив! Всички говорим за човешки права, всеки се бори за правата си, всеки се надпреварва да даде някому някакви права. Най-вече на малцинствените групи, на децата, на хората с увреждания. Но, така ли е в действителност? Ние, като неправителствена организация, защитаваща правата на хората с увреждания в България, от години се заглеждаме внимателно в това доколко дадените ни от законите права се спазват, доколко ние се възползваме от правата си, доколко сме готови да живеем с тези права.
Нека само да споменем още в началото какво казва Всеобщата декларация за правата на човека, от Общото събрание на ООН, от 1948 година:
„Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права.“
За нас, например, съчетаването на отваряне на социални услуги от резидентен тип (скрита форма на институция) с прокламираното за защита на човешки права е меко казано смехотворно. Какви права имат хората, настанени в такива места? Да не умрат от глад? Да не ходят по улиците голи? Да бъде зачитано достойнството им? Да бъдат уважавани такива, каквито са? Да имат свободата сами да избират как, къде и с кого да живеят? Да се самоопределят? ВИЕ КАЖЕТЕ!
Жените с увреждания имат елементарното право да бъдат жени? Със сексапила си. С личната си красота. С грим, прическа, мода? С уникалната дарба да даряват живот. ВИЕ КАЖЕТЕ!
Жените с увреждания получават ли правото на адекватната медицинска помощ и образованост в областта на женското здраве? В институциите предлагат ли се прегледи от мамолог? Предлагат ли консултации със сексолог? Говори ли се нормално за любов, семейство, деца? ВИЕ КАЖЕТЕ!
Стигматизирането на жените с увреждания и извън институциите е не по-малко. Зависимостта в семейна среда е с равна сила с тази в институция, а понякога и по-голяма. Има ли смелост в обществото ни да си го признаем? ВИЕ КАЖЕТЕ!
И не на последно място – готови ли сме за права? ВИЕ КАЖЕТЕ!
Ние, като правозащитници, отваряме пространство за дебат по поставените по-горе въпроси и се надяваме на смелост и желание за участие от всички жени с увреждания с нарушени права.
Каним всеки, който има желание да изкаже своето мнение, на 3-ти декември от 11ч. в платформата ЗУУМ (https://us02web.zoom.us/j/88587854227). Всеки, притестняващ се да се представи с името си, може да влезе в срещата с псевдоним и без камера.
Очакваме ви и ви призоваваме да отстояваме правата си! ЗАЕДНО!
С финансовата подкрепа на Български фонд за жените и Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са единствено на автора (ите) и не отразяват непременно тези на Българския фонд за жените, Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за образование и култура. Нито БФЖ, нито ЕС, нито ЕИАОК могат да бъдат държани отговорни за тях.