Наблюдателница
Не изпускаме нищо важно от поглед!
аблюдателницата е място, изнесено извън полето на бойните действия, откъдето запознати със ситуацията информират за разположението на силите, за опасности по фронта, за загуби или печалби в жива сила и техника. И понеже социалното включване в сферата на уврежданията си е истинска битка за контрол върху определена група хора и върху ресурсите за нейното подпомагане, нашата наблюдателница има за цел да Ви информира за трите основни области, които гарантират човешките права и са ключ за промяна на статуквото:
- образование;
- социална подкрепа;
- участие на хората с увреждания в политическия процес.
Съдържание:
Актуално
Анализите ни през годините
Методика за анализ и събиране на казуси за нарушени права.
Сравнителен анализ (2013 г.) на методиките за предоставяне на различни социални услуги в общността от резидентен тип.
Петиция (2013 г.) до Европейския парламент за недостъпността на междуградския железопътен и автобусен транспорт в България (на български)
Дълбочинно изследване (2012 г.) на действащо у нас защитено жилище.
Преглед на политиките по уврежданията в България 2009 г. – 2010 г.
Нов доклад – оценка на асистентските услуги в България. ( 2009 г.) Резюмето на доклада може да се изтегли от тук.
Нов превод за достъпността и градската среда – Европейска концепция за достъпност в полза на администрацията. (2008 г.) Важно и полезно четиво за работещите в държавната администрация.
Нов доклад – критична оценка на услугата „Асистент за независим живот“ (2009 г.) на Столична община.
Два нови превода на текстове, емблематични за движението на хората с увреждания във Великобритания: „Фундаментални принципи на увреждането“ и „Политическо изявление“ на Съюза на хората с физически недъзи срещу сегрегацията.
Какво е значението на ходенето според британския социолог Майк Оливър? Вижте неговия анализ тук.
Каква е връзката между интеграцията и Закона за интеграция на хората с увреждания? Прочетете повече по въпроса в новия анализ „Бележки върху интеграцията и Закона за интеграция на хората с увреждания“ (2009 г.)
Какво е „социален модел на увреждането“? Каква е историята на идеята? Какъв е смисълът от нея? Текстът „Социален модел на увреждането“ (2008 г.) дава отговор на тези и други важни въпроси.
Още интересни материали
Образование
Образованието е важно, защото образованите хора трудно могат да бъдат контролирани от страна на властта или на доставчиците на услуги. И още нещо: благодарение на своето образование – разбирано далеч по-широко от формалните занимания в училище, без те да бъдат изключвани – хората могат да си намерят работа, да взимат решения за живота си и да осигуряват бита си по независим начин.
- Политиката на специалните образователни потребности (февруари 2008)
- Пътят към Могилино – Идеологията на нормалността и изоставените деца на България (януари 2008)
- Иде ли качественото образование за всички деца? (септември 2007)
- Първият полет на българското интегрирано образование (март 2007)
- Експертност в приобщаващото образование или за приобщаващото образование – експертно? (февруари 2007)
Социална подкрепа
Социалната подкрепа (а не социалната помощ) е нещо, без което хората с увреждания не могат да водят независим живот. Големият въпрос е как се предоставя тя, какви са резултатите от нея и какви ползи носи за нас и за обществото. Например, едно е да имаш асистент, който сам си избрал и на когото сам си възложил какво, кога и как да свърши, а съвсем друго – да ти назначат някого, който те посещава от 9 до 17 и прави за теб само онова, което някой е решил да включи в „менюто” от услуги.
- Оценка на асистентските услуги в България – резюме (юли 2009)
- Оценка на асистентските услуги в България – пълен текст (юли 2009)
- Оценка на услугата “Асистент за независим живот” на Столична община (април 2009)
- От добрите намерения до драматичните приложения на някои идеи за социална политика за хора с увреждания в България (май 2007)
- Наредба за предоставяне на социалната услуга “Асистент на хора с трайни увреждания” – нов “римейк” на националната програма “Асистенти на хора с увреждания”,продуциран и изпълнен от Столична община (април 2007)
Гражданско участие
Гражданското участие във взимането на политически решения е съвременният отговор на проблемите, свързани с характерното за представителната демокрация откъсване на властта от ежедневието на хората и техните проблеми. „Нищо за нас без нас!”бе и лозунгът на Европейската година на хората с увреждания. Но критичният преглед на резултатите от тази идеология показва, че участието на гражданския сектор във взимането на политически решения може да доведе до размиване на отговорностите на властта, обезоръжаване на гражданите в критичните им действия спрямо държавата, съучастничество в нелепи политически решения, и, не на последно място, лично облагодетелстване на „гражданското” представителство (разбирай, шепа лидери) от разпределението на публичен ресурс.